DĚJINY
EVROPSKÉ
KULTURY
Studiem získáte souhrnný přehled kulturně-historického vývoje. Současně Vám umožní se specializovat na určitou epochu, a to napříč širokým spektrem jednotlivých skupin předmětů. Studium je sestaveno tak, aby Vám také otevíralo možnost ke studiu vyšší odbornosti v jednotlivých studijních disciplínách dějiny umění, historie a literární vědy.
Prezenční studium bakalářského studijního programu trvá standardně tři roky, magisterské studium pak dva roky. Během studia se seznámíte s dějinami evropské kultury i s metodami, jak o památky naší kultury pečovat a jak je vědecky studovat. Získáte přehled o vývoji politických, hospodářských, sociálních a církevních dějin Evropy i českých zemí. Sledovat budete také vývoj kulturní a dějiny výtvarného umění – architektury, sochařství, malířství, kresby, grafiky, uměleckého řemesla, módy – od antiky po současnost. Při studiu bude kladen důraz také na dějiny literatury a na vazby mezi literárními prameny a historickými událostmi či na vnitřní spojitosti mezi literaturou a výtvarným uměním. Pilířem pro studium těchto oblastí pro Vás bude filozoficko-teologická skupina předmětů, která ukotví Vaše získané znalosti. Propojené studium těchto oborů má svůj hluboký význam – díky vzájemným souvislostem můžete nejen lépe pochopit historické události a kontext vzniku jednotlivých uměleckých děl, ale doslova se přiblížit myšlenkovému světu našich předků. Naučíte se chápat mnohé rozdíly mezi jejich a naším vnímáním světa, kupříkladu hlouběji pochopíte jejich vztahy k rodině, k času a prostoru, ke smrti, niterně se přiblížíte jejich zbožnosti a hodnotám, ale třeba i ke specifikům dobového humoru.
VAŠE BUDOUCNOST
Po absolvování budete moci pracovat jako odborný nebo technický pracovník v institucích jako jsou galerie, muzea, archivy, historické knihovny, pracoviště památkového ústavu ad. Budete se moci uplatnit ve státní sféře, ale také ve sféře soukromého výstavnictví a komerčních galerií, popř. aukčních síní. Získáte praktické dovednosti v oblasti dokumentace, správy a ochrany památkového fondu. Uplatnění také najdete v soukromých společnostech spojených s knižním trhem, medii a všude tam, kde se vyžaduje dobrá práce s textem (asistent redaktora, editor odborných periodik a odborné literatury ad.). Uplatnit se můžete také v cestovním ruchu jako odborný průvodce nebo v kulturní sféře v oblasti managementu, financování, animace kultury, vzdělávacích programů ad.
PREZENČNÍ FORMA
BAKALÁŘSKÉ A NAVAZUJÍCÍ MAGISTERSKÉ STUDIUM
Chcete-li se o Vašem budoucím studiu dozvědět více,
pročtěte si Karolínku pro akademický rok 2019/2020.
Přijímací řízení
Termín podání přihlášky na akademický rok 2020/2021 je 29. února 2020. Přijímací zkoušky jsou ústní a mají zjistit Vaši orientaci v daném oboru.
Přijímací pohovor na bakalářské studium je složen z těchto částí:
-
Znalost základní literatury týkající se historie, dějin umění a dějin literatury, kterou jste přečetli. Seznam literatury s nejméně 10 položkami předložíte u přijímací zkoušky. Za předložený seznam publikací je možné získat max. 5 bodů, za prokázanou orientaci ve zvolených publikacích také max. 5 bodů.
-
Celkový kulturní přehled, znalost památek a významných historických osobností regionu, v němž žijete (max. 10 bodů)
-
Dobrá orientace v obecné historii, historii literatury a znalost vývoje evropského a světového umění (max. 10 bodů)
-
Aktivní zájem o obor (max. 10 bodů)
Váš zájem o obor bude zkoumán prostřednictvím znalosti uměleckohistorických institucí, jejich poslání a sbírkových fondů (max. 3 body), znalostí památek (max. 3 body), dosavadní publikační aktivitou (články v časopisech, středoškolské studentské práce atd., max. 2 body), proběhlými stážemi v uměleckohistorických institucích či objektech (v galeriích, archivech, knihovnách, zámcích, v muzeích, max. 2 body). Na přijímací řízení si můžete donést písemné práce, které jste již v oboru vytvořili.
Maximální počet bodů za přijímací zkoušku je 40 bodů, minimální počet bodů nutný pro přijetí je 25 bodů.
Přijímací pohovor na navazujícího magisterské studium je složen z těchto částí:
-
Znalost odborné literatury týkající se historie, dějin umění a dějin literatury, kterou jste přečetli. Seznam literatury s nejméně 10 položkami předložíte u přijímací zkoušky. Za předložený seznam publikací můžete získat max. 5 bodů, za prokázanou orientaci ve zvolených publikacích také max. 5 bodů.
-
Celkový kulturní přehled, znalost památek a významných historických osobností regionu, v němž žijete (max. 10 bodů)
-
Dobrá orientace v obecné historii / historii literatury - dle specializace v oboru (max. 10 bodů)
-
Předpoklady ke studiu – Vaše představa o specializaci v rámci magisterského studia, eventuálně o tématu diplomové práce (max. 10 bodů)
Maximální počet bodů za přijímací zkoušku je 40, minimální počet bodů nutný pro přijetí je 25 bodů.